Skip to content

Розписка чи договір позики, що вибрати?

Якщо Ви вирішили комусь позичити гроші, порада перша – краще цього не робити.

Якщо Ви вирішили комусь позичити гроші, порада перша – краще цього не робити. Бо всім відома істина: даєш свої, а повертаєш чужі. Але якщо ви зважилися на це дійство, то виникає питання: як правильно оформити? Як правило, оформляється або розпискою, або договором позики.

Для розписки не потрібно йти до нотаріуса, вона робиться у простій письмовій формі, пишеться від руки позичальником у момент передачі грошей. Це найпростіший і найдешевший спосіб оформлення, але як кажуть «безкоштовний сир у мишоловці». Якщо раптом так станеться, що боржник вирішить не повертати Вам грошей, то з розпискою Вам необхідно буде звертатися до суду, доводити факт позики, а також факт неповернення грошей, сплативши при цьому 1% держмита від суми позики. Якщо суд прийме позитивне рішення на Вашу користь, щоб його виконати, Вам необхідно звернутися до виконавчої служби. Навіть якщо суд пройде у найкоротші терміни (від 6 місяців), коли Ви звертаєтесь до виконавчої служби, є ймовірність, що Ви зіткнетеся з тим, що на боржнику офіційно не зареєстроване жодне майно, немає жодних рахунків у банку. У цьому випадку з грошима можна попрощатися доти, доки боржник не придбає що-небудь, або ж у нього не з'явиться офіційний дохід, з якого щомісячно утримуватиметься 25% на вашу користь. Як вам перспектива?

Є другий варіант – завірити договір позики нотаріуса. В даному випадку Ви з боржником приходите до нотаріуса з паспортом, ідентифікаційним номером, подружжям, розповідаєте про суть позики, нотаріус на підставі цього готує та засвідчує договір. Це буде платно, тому що тут доведеться заплатити держмито у розмірі 1% від суми позики. Але тут є одне за! У разі нотаріального посвідчення, якщо боржник відмовляється повертати борг, Вам не потрібно йти до суду, ця ланка Ви пропускаєте та звертаєтесь до нотаріуса за виконавчим написом. І вже з цим виконавчим написом йдете у виконавчу службу. Тут починається та сама історія з можливою відсутністю майна та доходу у боржника.

Як бачите, ризики в цьому випадку менші, але вони є байдуже.

Але якщо Ви хочете себе убезпечити на всі 100%, то краще разом з договором позики зробити ще договір застави або договір іпотеки будь-якого майна, що належить боржнику (як забезпечувальний захід). Однак цей варіант буде найдорожчим, доведеться заплатити ще й держмито за другим договором і зібрати чимало додаткових документів.

Як бачите, простежується певна логіка: що більше Ви платите за оформлення позики, то менше ризики неповернення, і навпаки.

Вибір за вами…

Ганна Насобіна Нотаріус